امروز :
ائمه اطهار

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 1391/02/27

حکایت در حکایتحكایت ارشک و رودخانه مردمی

آغاز ایجاد دودمان اشکانیان در کناره رود اترک (پارتها)

جوانان ایرانی به ستوه آمده از ستم دودمان سلوکی بارها به پیش ارشک (اشک یکم) آمده و خواستار طغیان بر ضد پادشاه سلوکی می شدند و ارشک به رود آرام اترک می نگریست و می گفت تا زمانی که جریان مردمی آرام است، طغیان ما همانند فریاد بی پژواک خواهد بود و باید صبر کرد.

پس از چندی یارانش خبر آوردند که دیودوتس (دیودوت یکم) والی یونانی باکتریا بر علیه آنتیوخوس دوم پادشاه سلوکی شورش نموده و دولت مستقل باختر را تشکیل داده است.

ارشک دستور گردهمایی جوانان سلحشور پهلوی را در دره وسیع اترک داد و رو به آنها کرد و گفت امروز رودهای مردمی سرشار از حس انتقامند. در این هنگامه باید همچون موج بلندی دودمان یونانیان را به زیر آوریم.

موج اشکانیان خیلی زود دودمان سلوکی و همچنین باختر را به زیر کشید و کشورمان ایران را باز ابر قدرت بی رقیب جهان نمود.

ارشک با زمان سنجی مناسب ضربه نهایی و کاری بر دودمان ستم سلوکی وارد آورد و این دروازه شکوه دوباره ایران شد.

 

حكایت آزادیخواهی و میهن پرستی

برف سرزمین پاک ایران را سفید پوش و مرواریدگون نموده بود. از سراسر ایران ریش سفیدان سفید پوش و زنان دانای سپید موی رو به سوی پایتخت ایران هگمتانه داشتند. خردمندان نیکنام و نیکخوی در مجلس بزرگان ایران بایسته ها و خواسته های مردم و مردمداری را یک به یک برشمردند و پادشاه ایران و رایزنان و سرپرستان دیوان سالار مو به مو شنیده و همراهی می نمودند.

در پایان راه بزمگاه اندیشه و خرد، دیاکو پادشاه ایران به رسم پیشین به سخن آمده و گفت: ایران سرآمد مردم گیتی شده است. چرا که ندای آزادگان در گلو نمی ماند و دیگر آنکه ایران برای ما و فرزندان ما گهواره دلدادگیست. عشقی که ما را از کودکی تا پیری همراه است و می پرورد.

سخنان بنیانگذار ایران، دیاکوی دانا به ما می آموزد آزادگی پیشه کنیم و به گفته دانای سرزمینمان ارد بزرگ: آزادی پنجره رشد و شکوفایی کشور است بستن آن سیاهی ها در پی دارد.

آنگاه که دانایی و خرد پرستیدنی می شود همه کارها بر پایه و ریشه راستی، ماندگار و درست می گردد.

دیاکو از روزی که فرمان ایجاد ایران را از سوی ریش سپیدان سه تبار ( پارت، پارس و ماد ) ایران دریافت نمود، همواره بر آزادی و آزادگی پای فشرد و همواره می گفت: ایران را پرورانده و ساختم تا پناهگاه آزادگان باشد.

نگاهی به پیشینه کهن گیتی به ما می گوید کمتر سرزمینی همانند ایران راست پیکر همچون کوه ایستاده است. این استواری ریشه در اندیشه پاک بنیانگذاران سرزمین عشق، ایران گرامی تر از جان دارد.
 

ادامه مطلب
طبقه بندی: داستان های کوتاه و مذهبی،  عکس، 
ارسال توسط سیّد سجّاد طباطبایی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 1391/02/21

بی احترامی به مادر تا چه حد...

آیا حاصل یک عمر مادری این است؟
آثار اخروی بی‌حرمتی به پدر و مادر

1- عدم غفران الهی: خداوند كسی را كه مورد غضب پدر و مادر واقع شده است هر چند هم هر طاعتی هم انجام بدهد، نمی ‌بخشد و می‌ گوید: هر كاری می ‌خواهی بكن كه من تو را نمی ‌بخشم.

2- مورد نظر خدا قرار نمی گیرد....

: پیامبر(ص) فرمود: «چهار گروهند كه خداوند در روز قیامت به آن ها نگاه نمی‌كند: 1) عاق والدین 2) کسانی که منت سر دیگران می گذارند 3) تكذیب كننده قدر 4) شارب خمر.»

3- عدم ورود به بهشت: امام صادق(ع) فرمود: عاق والدین وارد بهشت نمی ‌شود. «لا یدخل الجنه العاق لوالدیه.» موسی به خدا عرض كرد: «پروردگارا فلان دوست شهیدم كجاست؟ خداوند فرمود: در جهنم است! موسی(ع) عرض كرد خدایا مگر خودت وعده نداده‌ای كه شهدا را به بهشت ببری؟ خداوند فرمود: بله، ولی این شخص مصرّ عقوق والدین بود و من هیچ عملی را از عاق والدین قبول نمی‌كنم.»

4- عدم استشمام بوی بهشت: نه تنها عاق والدین وارد بهشت نمی ‌شود، بلكه از فاصله دوری از بهشت عبور داده می ‌شود، امام صادق(ع) فرمود: «پیامبر(ص) فرمودند: از عاق والدین پرهیز كنید، زیرا بوی بهشت از مسیری هزار ساله استشمام می ‌شود، ولی عاق والدین آن را استشمام نمی‌ كند.»

5- عدم قبول نماز: امام صادق(ع) فرمود: «اگر كسی به پدر و مادرش نگاه ظالمانه بكند، خداوند نمازش را قبول نمی‌ كند.»

6- ملعون: امام صادق(ع) فرمود: «ملعون است ملعون است كسی كه پدر و مادرش را بزند، ملعون است ملعون است كسی كه عاق والدین می‌ شود.»

 آثار دنیوی بی ‌حرمتی به والدین

1- كوتاهی عمر: در داستان خضر و موسی در آن جا كه آن نوجوان را می كشد، علت كشتن نوجوان را این گونه بیان می ‌كند: «و اما الغلام فكان ابواه مؤمنین فخشینا ان یرهقهما طغینا و كفرا». «و اما آن نوجوان پدر و مادرش با ایمان بودند، ما نخواستم او آن ها را به طغیان و كفر وادارد.» از این آیه معلوم می ‌شود جایی كه فرزند بخاطر آن كه در آینده پدر و مادر خویش را آزار می‌ دهد و در برابر آن ها طغیان و كفران می ‌كند و یا آن ها را از راه الهی به در می ‌برد، مستحق مرگ می باشد، چگونه است حال فرزندی كه هم ‌اكنون مشغول به این گناه است؟ آن ها در پیشگاه خدا چه وضعی دارند؟ و در روایات اسلامی پیوند نزدیكی میان كوتاهی عمر و ترك صله رحم(مخصوصا آزار پدر و مادر) ذكر شده است.

2- محروم از توفیق الهی: امام رضا(ع) فرمود: «خداوند عقوق والدین را حرام كرده، زیرا عاق والدین باعث می‌ شود كه توفیق اطاعت الهی از او صلب شود.»

3- تعجیل در عقوبت: «قال رسول الله(ص) ثلاثه من الذنوب تعجل عقوبتها و لا تؤخر الی الاخره عقوق الوالدین....» سه دسته از گناهان هستند كه خداوند در عقوبت آن ها تعجیل می‌ كند و آن ها را به آخرت وا نمی‌ گذارد: 1) عقوق والدین... .

طبقه بندی: مذهبی،  عکس، 
ارسال توسط سیّد سجّاد طباطبایی
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 1391/02/13ادامه مطلب
طبقه بندی: مذهبی،  عکس، 
ارسال توسط سیّد سجّاد طباطبایی
آرشیو مطالب
ایسنگاه صلواتی
چقدر حاضری برای امام زمان(عج)صلوات بفرستی؟

ایستگاه صلواتی ما

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

بازدید های جهانی وبلاگ ما

مترجم سایت

translator of site

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات