تبلیغات
ائمه اطهار - حفظ قرآن چه اثراتی دارد؟


امروز :
ائمه اطهار

مرتبه
تاریخ : شنبه 1393/03/10به ادامه مطلب بروید
 

پرسش :

حفظ قرآن چه اثراتی دارد؟


پاسخ :

مقدمه:
قرآن، برترین و بالاترین هدیة حضرت احدیّت به بشر و حفظ آن یكی از توفیقات بزرگ الهی است كه شامل حال هر كسی نمی‎شود. سعادت و لیاقت شخص باعث می‎گردد خداوند متعال، این نعمت بزرگ را به او عطا فرماید و سعادتمندترین افراد كسانی هستند كه پس از حفظ قرآن، آن را از دست ندهند و درون خود را از گنج‎های بیكران قرآن خالی ننمایند.
مداومت در قرائت و حفظ قرآن عامل بسیاری از توفیقات و بركات الهی است و كسی كه عادت به قرائت، حفظ و تدبّر در مفاهیم قرآنی داشته باشد ترك آن برایش بسیار مشكل می‎نماید. با قرآن زندگی زیبا می‎شود و جان می‎گیرد و آرامش واقعی به منصة ظهور می‎رسد و بدون قرآن آدمی چون جمادی است متحرك كه نه روح دارد و نه آرامش واقعی.[1]
بركات حفظ قرآن:
حفظ قرآن دارای آثار و بركاتی است كه دربارة برخی از آنها نكاتی را مطرح می‎نماییم:
1. حافظ قرآن از پاداش معنوی و اُخروی بسیاری بهره‎مند می‎گردد كه عبارتند از:
الف. هم نشینی با فرشتگان؛ امام صادق ـ علیه السّلام ـ در این باره می‎فرماید: «حافظ قرآنی كه به آن عمل كند، با فرشتگان پیغام‎بر و نیك رفتار هم نشین می‎گردد.[2]»
ب. درشمار بزرگان امت جای گرفتن؛ امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید: «اَشراف و بزرگان امت من، قاریان و حافظان و شب زنده‎دارانند.[3]»
ج . ایمنی از عذاب الهی؛ امیرمؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ در این زمینه می‎فرماید: «قرآن را تلاوت كنید و آن را به خاطر بسپارید، زیرا خداوند متعال دلی كه قرآن در آن باشد عذاب نمی‎كند.[4]»
حفظ قرآن مجید و انس با آن، انسان را در مسیر عمل به وحی و بهره جستن از معارف آن قرار می‎دهد و در نتیجه او را از آتش دوزخ مصون می‎دارد. پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‎فرماید: «اگر قرآن در پوستی باشد، آتش بدان نخواهد رسید.[5]»
د. آبادی قلب؛ پیامبر گرامی اسلام می‎فرماید: «كسی كه در درونش چیزی (سوره یا آیه‎ای) از قرآن نباشد، مانند خانة ویران است.[6]»
چنان كه خانة ویران نزد مردم ارزش ندارد، دل تهی از آیات الهی نیز نزد خداوند بی‎ارزش است و لذا پیامبر فرموده است دلی كه از كلام وحی بی‎بهره باشد، مرده و چون خانة خراب و ویران است.
ه‍ . مشمول آمرزش الهی؛ رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «كسی كه قرآن را از حفظ بخواند و گمان كند خدای تعالی او را نمی‎آمرزد، ‌در شمار كسانی است كه آیات الهی را به تمسخر گرفته‎اند.[7]»
و. پاداش مضاعف؛ امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «هر كس در فراگیری قرآن بكوشد و به سبب كمی حافظه آن را به سختی حفظ كند دو پاداش دارد. (پاداشی برای حفظ قرآن و پاداشی برای تحمل سختی آن»[8].
ز. پذیرفته شدن شفاعت؛ پیامبر عظیم الشأن اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «هر كه (آن قدر) قرآن بخواند تا حفظ شود، خداوند او را به بهشت داخل خواهد كرد و شفاعتش را دربارة ده تن از اعضای خانواده‎اش كه آتش بر آنها واجب شده، می‎پذیرد.[9]»
ح. بالاترین درجات بهشت؛ پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «درجات بهشت به تعداد آیه‎های قرآن است چون صاحب قرآن داخل بهشت شود، به وی می‎گویند بخوان و بالا برو كه هر آیه‎ای را درجه‎ای است. پس برتر از درجة حافظ قرآن درجه‎ای نیست.[10]»
ط. دریافت پاداش انبیاء؛ پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «ای سلمان،... همانا بعد از انبیا بهترین بندگان نزد خداوند، عالمانند و سپس قاریان و حافظان قرآن. آنان همانند انبیا از دنیا می‎روند، همراه آنان از گورها برانگیخته می‎شوند، در كنار آنان از صراط می‎گذرند و پاداش همانند آنها (از خداوند) دریافت می‎كنند.[11]»
2. الف: حفظ قرآن بركات دنیوی نیز دارد كه عبارتند از:
هدایت انسان:
تلاوت و انس با قرآن از سفارش‎های مكرّر معصومان ـ علیهم السّلام ـ است و حفظ قرآن به انس با آیات الهی می‎انجامد؛ زیرا حافظ قرآن باید برای تثبیت محفوظات قرآنی‎اش روزی چند بار به قرائت قرآن بپردازد. ائمه ـ علیهم السّلام ـ حافظان قرآن را به تكرار آیات الهی فراخوانده و می فرمودند: «همان گونه كه شتر بسته شده در یك نقطه ـ چنانچه مورد دیدار پیاپی صاحبش واقع نشود ـ جایگاهش را ترك می‎كند، محفوظات حافظ قرآن نیز ـ اگر پیوسته مورد مراجعه و تكرار قرار نگیرند ـ از خاطر زدوده می‎شوند» بنابراین، حافظ ناگزیر است با قرآن انس ‎گیرد و این هنگام زمینة هدایت و سعادتش فراهم می‎آید. حضرت علی ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید: «هیچ كس با قرآن هم نشین نمی‎شود مگر اینكه از كنار آن با افزایش یا كاهش بر می‎خیزد: افزایش هدایت یا كاهش گمراهی.»[12]
ب: آرامش روحی؛
یاد خدا تأثیر بسزایی در روان آدمی دارد و دل در پرتو آن آرام می‎گیرد. خداوند متعال می‎فرماید: «أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ[13] آگاه باش كه دل‎ها با یاد خدا آرام می‎گیرد.» یكی از نام‎های قرآن، ذكر است تلاوت و حفظ قرآن نوعی ذكر خداوند است كه انسان در پرتو آن از هجوم بسیاری از فشارهای روانی و اضطرابات درونی مصون می‎ماند.
ج: نجات از تنهایی؛
كتاب بهترین هم نشین تنهایی است و قرآن زیباترین، عمیق‎ترین و با نفوذترین كتاب شمرده می‎شود. امام سجاد ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید: اگر همة مردم روی زمین از دنیا بروند، تا وقتی قرآن با من است، از هیچ چیز وحشت ندارم.
ه‍ : فهم بهتر قرآن؛
مهم‎ترین اثر حفظ قرآن درك بهتر آن است. حافظ به سبب تسلط بر همة آیات، ارتباط آن‎ها را نیك در می‎یابد و در پرتو آن دركی بهتر و درست‎تر از قرآن به دست می‎آورد.
و: تقویت حافظه؛
یكی از امتیازات قرآن مجید آن است كه تلاوت و به خاطر سپردنش سبب تقویت حافظ می‎شود. در روایات چنان می‎خوانیم كه قرائت قرآن به افزایش حافظه می‎انجامد.[14] از آنجا كه حفظ این كتاب آسمانی به تكرار پیوسته و قرائت زیاد آن وابسته است، می‎توان گفت حفظ قرآن مجید حافظه را فزونی می‎بخشد.[15]
این بخشی از اثرات حفظ قرآن كریم بود كه به صورت اجمال بیان گردید.
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. شهریار پرهیزكار، چگونه قرآن را حفظ كنیم.
2. كاظم گرامی، روش حفظ قرآن كریم.
3. اسماعیل حمزه‎لو، روش علمی ـ عملی حفظ قرآن كریم.
4. محمود جویباری، آموزش حفظ قرآن.
5. سید باقر قبانچی، دربارة حفظ قرآن كریم، ترجمه و نگارش ابراهیم احمدیان.
[1] . جویباری، محمود، آموزش حفظ قرآن، ص 11.
[2] . كلینی، محمد بن یعقوب، اصول كافی، ج 4، ص 405.
[3] . مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج 92، ص 177.
[4] . همان، ص 19.
[5] . طبرسی، ابوعلی فضل بن حسن، مجمع البیان، ج 1، ص 45.
[6] . هندی، علاء الدین علی بن حسام الدین، كنز العمال، ‌ج 1، ص 512، ح 2276.
[7] . نوری، میرزا حسین، مستدرك الوسائل، ج 4، ص 269.
[8] . كلینی، محمد بن یعقوب، اصول كافی، ج 4، ص 409.
[9] . طبرسی، ابوعلی فضل بن حسن، مجمع البیان، ج 1، ص 45.
[10] . مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج 92، ص 22.
[11] . همان، ص 17.
[12] . نهج البلاغه، خ 175.
[13] . رعد/28.
[14] . همان، ج 66، ص 290.
[15] . حسینی، سیّد مجتبی، سیمای حافظان نور، صص 47 تا 53 و 61 تا 65.

ارسال توسط سیّد سجّاد طباطبایی
آرشیو مطالب
ایسنگاه صلواتی
چقدر حاضری برای امام زمان(عج)صلوات بفرستی؟

ایستگاه صلواتی ما

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

بازدید های جهانی وبلاگ ما

مترجم سایت

translator of site