تبلیغات
ائمه اطهار - مهمان علی (ع)


امروز :
ائمه اطهار

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 1392/07/3عقیل در زمان خلافت برادرش امیرالمؤمنین علی(ع) مهمان خانه او شد. امام علی(ع) به فرزند بزرگ‌شان اشاره کردند که لباسی به عمویش هدیه کند. امام حسن(ع) یک پیراهن و یک ردا از مال شخصی خود به عموی خویش عقیل اهدا کرد.  
شب فرا رسید و هوا گرم بود. امیرالمؤمنین و عقیل روی بام دارالاماره نشسته، و مشغول گفت‌وگو بودند. موقع صرف شام رسید. عقیل که خود را مهمان دربار خلافت می‌دید، طبعاً انتظار سفره رنگینی داشت، ولی برخلاف انتظار وی، سفره بسیار ساده و فقیرانه‌ای آورده شد. با کمال تعجب پرسید: «غذا همین است؟» امام علی(ع) فرمود: «مگر این نعمت خدا نیست؟ من که خدا را برای این نعمت‌ها بسیار شکر می‌کنم.»
عقیل گفت: پس باید حاجت خویش را زودتر بگویم و مرخص شوم. من مقروضم و زیر بار قرض مانده‌ام. دستور فرما هر چه زودتر قرض مرا ادا کنند و هر مقدار می‌خواهی به برادرت کمک کن تا زحمت را کم کنم و به خانه خویش برگردم.
- چقدر مقروضی؟
- صد هزار درهم
- صدهزار درهم! چقدر زیاد! متأسفم برادرجان که این قدر ندارم تا قرض‌های تو را بدهم، ولی صبر کن موقع پرداخت حقوق برسد، از سهم شخصی خودم برمی‌دارم و به تو می‌دهم و شرط مواسات و برادری را بجا خواهم آورد. اگر خانواده خودم خرجی نداشتند، تمام سهم خودم را به تو می‌دادم و چیزی برای خود نمی‌گذاشتم.
- چی؟! صبر کنم تا وقت پرداخت حقوق برسد؟ بیت‌المال و خزانه کشور در دست توست و به من می‌گویی صبر کن تا موقع پرداخت سهمیه‌ها برسد و از سهم خودم به تو بدهم؟! تو هر اندازه بخواهی می‌توانی از خزانه و بیت‌المال برداری؛ چرا مرا به رسیدن موقع پرداخت حقوق حواله می‌کنی؟ تازه، مگر تمام حقوق تو از بیت‌المال چقدر است؟ تمام حقوق خودت را هم به من بدهی، چه دردی از من دوا می‌کند؟
- من از پیشنهاد تو تعجب می‌کنم؛ خزانه مسلمین چه ربطی به من و تو دارد؟! من و تو هم هر کدام فردی هستیم مثل سایر افراد مسلمین. درست است که تو برادر منی و من باید تا حدود امکان از مال خودم به تو کمک کنم، اما از مال خودم، نه از بیت‌المال مسلمین.
بحث ادامه داشت و عقیل با شیوه‌های مختلف اصرار می‌کرد: «اجازه بده از بیت‌المال، پول کافی به من بدهند تا من دنبال کار خود بروم.»
آن‌جا که نشسته بودند به بازار کوفه مشرف بود. صندوق‌های پول تجار و بازاری‌ها از آن‌جا دیده می‌شد. در این بین که عقیل سماجت می‌کرد امام علی(ع) به عقیل فرمود: «اگر باز هم اصرار داری و سخن مرا نمی‌پذیری، پیشنهادی به تو می‌کنم؛ اگر عمل کنی می‌توانی تمام دین خویش را بپردازی و بیش از آن هم داشته باشی.»
- چه کار کنم؟
- در این پایین صندوق‌هایی است؛ همین‌که خلوت شد و کسی بازار نماند، از این‌جا برو پایین و این صندوق‌ها را بشکن و هر چه دلت می‌خواهد بردار!
- صندوق‌ها مال کیست؟
- مال این مردم کسبه است؛ اموال نقدینه خود را در آن‌جا می‌ریزند.
- عجب! به من پیشنهاد می‌کنی که صندوق مردم را بشکنم و مال مردم بی چاره‌ای را که به هزار زحمت به دست آورده‌اند و در این صندوق‌ها ریخته و به خدا توکل کرده‌‌اند و رفته‌اند را بردارم و بروم؟
در این هنگام، امیرالمؤمنین(ع) به عقیل فرمود: «پس تو چه‌طور به من پیشنهاد می‌کنی که صندوق بیت‌المال مسلمین را برای تو باز کنم؟ مگر این مال متعلّق به کیست؟ پول خزانه هم متعلّق به مردمی است که در خانه‌هایشان خوابیده‌اند. پیشنهاد دیگری می‌کنم؛ اگر میل داری این پیشنهاد را بپذیر.»
- دیگر چه پیشنهادی؟
- اگر حاضری شمشیر خویش را بردار، من نیز شمشیر خود را برمی‌دارم. در نزدیکی کوفه شهر قدیم «حیره» است. در آن‌جا بازرگانان و ثروتمندان بزرگی هستند. شبانه دو نفری می‌رویم و به یکی از آن‌ها حمله می‌کنیم و ثروت زیادی به‌دست می‌آوریم!
عقیل با شنیدن این حرف گفت: «برادرجان، من برای دزدی نیامده‌ام که تو این حرف‌ها را می‌زنی. من می‌گویم از بیت‌المال و خزانه کشور که در اختیار توست، اجازه بده پولی به من بدهند تا من قرض‌هایم را بدهم.»
امام علی(ع) فرمود: «اتفاقاً اگر مال یک نفر را بدزدیم، بهتر است از این‌که مال صدها هزار نفر مسلمان، یعنی مال همه مسلمین را بدزدیم. چطور شد که ربودن مال یک نفر با شمشیر دزدی است، ولی ربودن مال عموم مردم دزدی نیست؟ تو خیال کرده‌ای که دزدی فقط منحصر است به این‌که کسی به کسی حمله کند و با زور، مال او را از چنگالش بیرون بیاورد؟ زشت‌ترین اقسام دزدی همین است که تو داری به من پیشنهاد می‌کنی.»

ارسال توسط سیّد سجّاد طباطبایی
آرشیو مطالب
ایسنگاه صلواتی
چقدر حاضری برای امام زمان(عج)صلوات بفرستی؟

ایستگاه صلواتی ما

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

بازدید های جهانی وبلاگ ما

مترجم سایت

translator of site