تبلیغات
ائمه اطهار - مقام والای مادر در قرآن


امروز :
ائمه اطهار

مرتبه
تاریخ : جمعه 1392/02/13

نوع دستورهایى كه اسلام به زن ومرد مى‏دهد، در عین حال كه یك راه مشتركى براى هر دو قائل است ولى راه مخصوص را هم از نظر دور نمى‏دارد، وقتى احترام به پدر و مادر را بازگو مى‏كند، براى گرامى داشت مقام زن، نام مادر را جداگانه و بالاستقلال طرح مى‏كند. قرآن كریم مى‏فرماید: امّا یبلغن عندك الكبر احدهما او كلاهما فلا تقل لهما اف و لا تنهرهما و قل لهما قولا كریما(1) اگر یكى از آن دو یا هر دو، در كنار تو به سالخوردگى رسیدند به آن ها حتّى«اوف‏» مگو و به آن ها پرخاش مكن و با آن ها سخنى شایسته بگوى.

و در بخشى دیگر مى‏فرماید: ما سفارش كردیم به انسان كه احسان را نسبت‏به پدر و مادر فراموش نكند:و وصینا الانسان بوالدیه احسانا (2) و انسان را نسبت‏به پدر و مادرش به احسان سفارش كردیم. و قضى ربك الا تعبدوا الّا ایّاه و بالوالدین احسانا (3) پروردگار تو مقرر كرد كه جز او را مپرستید وبه پدر ومادر خود احسان كنید. و در جاى دیگر احسان به پدر و مادر را در كنار عبادت حق یاد مى‏كند:ان اشكر لی و لوالدیك (4)شكر گزار من وپدر ومادرت باش.

اما با همه این تجلیل‏هاى مشترك، وقتى مى‏خواهد از زحمات پدر ومادر یاد كند، از زحمت مادر سخن مى‏گوید، نه از زحمت پدر، آنجا كه مى‏فرماید:و وصّینا الانسان بوالدیه احسانا حملته امه كرها و وضعته كرها و حمله و فصاله ثلاثون شهرا (5)زحمات سى ماهه مادر را مى‏شمارد، كه: دوران باردارى، زایمان، ودوران شیرخوراگى براى مادر دشوار است. وهمه اینها را به عنوان شرح خدمات مادر ذكر مى‏كند.

قرآن كریم به هنگام یادآورى زحمات حتى اشاره‏اى هم به این موضوع ندارد كه: پدر زحمت كشیده است.بنابراین، آیات قرآن كه در مورد حق شناسى از والدین آمده است‏بر دو قسم است: یك قسم حق شناسى مشترك پدر ومادر را بیان مى‏كند وقسم دیگر، آیاتى است كه مخصوص حق شناسى مادر است، قرآن كریم اگر درباره پدر حكم خاصى بیان مى‏كند فقط براى بیان وظیفه است، نظیر:و على المولود له رزقهن و كسوتهن بالمعروف (6)خوراك وپوشاك مادران به طور شایسته به عهده پدر فرزند است.ولیكن هنگامى كه سخن از تجلیل وبیان زحمات است، اسم مادر را بالخصوص ذكر مى‏كند.

آیة الله عبدالله جوادى آملى

پی نوشت ها:

1. اسراء، 23.

2. احقاف، 15.

3. اسراء، 23.

4. لقمان، 14.

5. احقاف، 15.

6. بقره، 233.

منبع:

زن در آینه جلال و جمال، صفحه 177ارسال توسط سیّد سجّاد طباطبایی
آرشیو مطالب
ایسنگاه صلواتی
چقدر حاضری برای امام زمان(عج)صلوات بفرستی؟

ایستگاه صلواتی ما

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

بازدید های جهانی وبلاگ ما

مترجم سایت

translator of site