امروز :
ائمه اطهار

درباره ی فوتبال

اگرچه اطلاعاتی در مورد ریشه اصلی و حقیقی این ورزش در دست نیست ولی از مطالب جالب و شخصی در مورد تاریخچه آن اطلاع داریم. فوتبال امروزی به تدریج رشد كرده‌است ولی گفته می‌شود كه نوعی از آن قبل از مسیح بازی می‌شد. در چین نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود داشت. عكس‌های مصریان نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال را نشان می‌دهد ولی در یونان یك بازی به نام اسپیشكیروز به طرز جالبی به فوتبال امروزی شبیه‌است. فوتبال در برزیل از سال ۱۸۹۴ شروع شد. این ورزش به وسیله چارلز میلر برزیلی كه اجداد او بریتانیایی بودند به مردم برزیل معرفی شد. در سال ۱۹۷۰ مسابقه‌ای بین ایتالیا و برزیل برگزار شد و هیچ كس تصور نمی‌كرد كه ۸۰۰ میلیون نفر از مردم جهان ناظر بر اجرای مسابقه باشند. امروزه اكثر مردم جهان به فوتبال بیشتر از سایر ورزش‌ها می‌پردازند.

فوتبال مدرن از كشور بریتانیا سرچشمه گرفته‌است. در ابتدا اختلافات عقیده‌ای بسیاری میان علاقمندان راگبی و فوتبال وجود داشت زیرا راگبی با دست و فوتبال با پا اجرا می‌شد. این مسئله در سال ۱۸۶۳ زمانی كه طرفداران فوتبال شروع به اجرای این ورزش توسط پاها كردند اتفاق افتاد. گروه دیگر انجمن راگبی را تأسیس كردند و بالاخره در سال ۱۸۷۱ این دو رشته ورزشی كاملاً از یكدیگر جدا شدند. از آن زمان به بعد هر دو رشته پیشرفت‌های شایانی نموده و طرفداران بسیاری پیدا كردند. فدراسیون بین‌المللی فوتبال در سال ۱۹۰۴ بنیان گزاری شد. این فدراسیون وظیفه دارد كه به نحوه اجرای مسابقات نظارت داشته باشد. قوانین فوتبال بدون موافقت و تصویب سایر كشورهای عضو فدراسیون تغییر نمی‌كند.

اولین مسابقه بین‌المللی فوتبال جهان در سال ۱۸۷۲ بین تیمهای انگلیس و اسكاتلند در شهر گلاسگو انجام شد، كه با نتیجه صفر-‌صفر پایان یافت. در سال ۱۹۲۰ بازیكنان فوتبال در مسابقات المپیك بلژیك شركت كردند و در سال ۱۹۳۰ اولین جام جهانی فوتبال در كشور اروگوئه برگزار شد.

استادیوم همدن پارك [۱] در شهر گلاسگو ركورددار تعداد تماشاچیان در مسابقات فوتبال اروپا است؛ در سال ۱۹۳۷ جمعیتی معادل ۱۴۹٫۵۴۷ نفر در این استادیوم شاهد بُرد ۳ بر ۱ تیم ملی اسكاتلند در مقابل تیم ملی انگلیس بودند.

شرایط بازی

در این بازی هر تیم دارای ۱۱ بازیكن است كه یكی از آن‌ها در دروازه قرار می‌گیرد و بقیه با توجه به استراتژی بازی در نقاط مختلف زمین قرار می‌گیرند. در تقسیم‌بندی دقیق، بازیكن‌ها با توجه به مكان قرارگیری‌شان در زمین به مدافع، هافبك و مهاجم تقسیم می‌شوند.

داوری مسابقات فوتبال به عهدهٔ چهار داور است. یكی از داوران كه به نام داور وسط معروف است كه در زمین فوتبال هم‌راه با بقیهٔ بازیكنان حركت می‌كند، دو كمك‌داور نیز در كناره‌های زمین قرار می‌گیرند و داور چهارم نیز بیرون زمین است.

هر تیم فوتبال دارای حداقل یك سرمربی، یك مربی و یك مربی دروازه‌بان است. هم‌چنین هر تیم دارای تعدادی بازیكن ذخیره‌است كه می‌توانند در میان بازی با بازیكن‌های درون زمین تعویض شوند. تعداد تعویض‌های هر تیم به سه تعویض محدود است.

بازیكن

بازیكنان میانه/هافبك‌ها با رنگ آبی نشان‌داده‌شده‌اند.

در فوتبال بازیكن فردی است كه بر پایهٔ قوانین فوتبال٫ فوتبال بازی می‌كند. در یك بازی فوتبال هر تیم ۱۱ بازیكن دارد كه یكی از آن‌ها دروازه‌بان است و بقیه یا پدافندگر یا بازیكن میانه و یا مهاجم هستند.

 

دروازه‌بان

در بازی فوتبال به كسی كه برای نگهداری و محافظت از دروازه می‌كوشد و مانع ورود توپ به داخل آن می‌شود دروازه‌بان می‌گویند. دروازه‌بان تنها بازیكنی است كه می‌تواند از دستانش برای گرفتن توپ استفاده كند.(البته فقط در محوطه مشخص شده یا به اصطلاح محوطه 18 قدم)

مدافع

مدافع بازیكنی است كه در پشت هافبك‌ها قرار دارد و اولین هدفش پشتیبانی از دروازه‌بان است. وظیفهٔ اولیه او جلوگیری از حریف است برای گل زدن.

هافبك/بازیكن میانه

هافبك یا بازیكن میانه بازیكنی است كه جایگاهش بین پدافندگر(مدافع) و مهاجم است(در شكل با رنگ آبی نشان داده‌شده‌است). وظیفهٔ اصلی آن‌ها بی بهره كردن تیم حریف از توپ است(كه معمولا با تكل انجام می‌شود)٫ تا توپ را به تصرف خود درآورند و برای مهاجمان خودی بفرستند.

فوروارد/مهاجم

فورواردها یا مهاجمان بازیكنانی هستند كه در نزدیك ترین ردیف به دروازهٔ حریف بازی می‌كنند كه مسئولیت گل زدن را دارند

زمین بازی

یك زمین استاندارد فوتبال بزرگسالان برای مسابقات بین‌المللی می‌بایست تا ۱۱۰ تا ۱۲۰ یارد (قدم) (معادل ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر) طول و ۷۰ تا ۸۰ یارد (۶۴ تا ۷۵ متر) عرض داشته باشد.

زمین‌های مسابقات غیر بین‌المللی می‌تواند بین ۹۱ تا ۱۲۰ متر طول و ۴۵ تا ۹۱ متر عرض داشته و نباید مربع باشد.

یك دروازه مستطیل شكل در وسط خط عرضی (یا خط گل) گذاشته می‌شود كه فاصله تیرك‌های عمودی آن از یكدیگر ۸ یارد (۷٫۳۴ متر) و فاصله تیرك افقی از زمین ۸ فوت (۲٫۴۴ متر) است.

در جلوی هر دروازه و به فاصله ۱۸ یارد (۱۶٫۵ متر) از خط دروازه، محوطه مستطیل شكلی وجود دارد كه به محوطه جریمه و محوطه هژده قدم معروف است، در این محوطه دروازه‌بان قادر است توپ را با دست لمس كرده و بگیرد و خطای بازیكنان حریف با ضربه پنالتی جریمه می‌شود.

محوطه كوچكتری نیز در جلوی دروازه و با فاصله ۶ یارد (۵٫۵ متر) وجود دارد كه می‌بایست ضربات شروع مجدد بازی در هنگام خروج توپ از خط عرضی از داخل آن زده شود. خطوط و علامت‌های دیگری نیز در زمین برای مشخص كردن محل قرار گرفتن بازیكنان و جای زدن ضربات كرنر، پنالتی و شروع بازی وجود دارد..

 

آرشیو مطالب
ایسنگاه صلواتی
چقدر حاضری برای امام زمان(عج)صلوات بفرستی؟

ایستگاه صلواتی ما

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

بازدید های جهانی وبلاگ ما

مترجم سایت

translator of site

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic