امروز :
ائمه اطهار

زمانی كه زندگی قاریان مشهور جهان را مرور می كنیم، نامی آشنا دیدگان را به خویشتن خیره می سازد. نامی كه رسالت قاریان قرآن را در خاطره ها جاودانه می سازد. شهید القراء نامی است كه بی شك هر عاشق قرآنی را بر آن گذر افتاده است. نامی كه عاشقان قرآن بارها و بارها برآن درنگ كرده و از خویشتن پرسیده اند كه: محمد صدیق از چه رو بدین نام ملقّب گردیده است؟ مردی كه تلاوت های زیبایش پس از گذر سال ها، هنوز زینت بخش محافل و مجالس است. مردی كه مقلّدان بیشمار از خویش بر جای گذاشته است.

او را شهید القراء نامیده اند، چه آن زمان كه طبیبان معالجش وی را از تلاوت كتاب خدا برحذر داشتند، وی نپذیرفت. چه ، زندگی جدای از مكتب و كلام دوست نه تنها برای او بلكه بر تمامی 

 

كسانی كه در این مسیر گام گذارده اند، بسی سخت و دشوار است.استاد محمد صدیق منشاوی در سال 1299هـ.ش یعنی حدود 73 سال پیش، در شهر منشاه مصر در خانواده ای بسیار مذهبی پا به عرصه ی وجود گذارد. پدرش شیخ صدیق منشاوی یكی از قاریانی بود كه هرگز در مسیر تلاوتش اجر و پاداشی طلب نكرد. از این رو فرزندش محمد را نیز با چنین علایقی پرورش داد تا جایی كه تلاوت را تنها به جهت آنكه متعلق به این كتاب مقدس است برگزید. شیخ صدیق منشاوی را فردی در كمال خشوع و خضوع می خوانند. گویند: او چنان تقوی پیشه بود كه هرگز در هیچ تلاوتی بر اجر و پاداش آن سخنی نگفت. تنها در محل حاضر می شد، آنگاه با وقاری سرشار از خشیت الهی باز می گشت و این شیوه ای بود كه در میان فرزندانش نیز نیك مشهود است. محمد صدیق از آنجا كه در شهر منشاه تولد یافت همچون پدرش به منشاوی ملقب گردید. با تشویق و تعلیم پدر به آموزش معارف قرآنی و تعلیم قرائت های مختلف پرداخت، چرا كه پدرش نیز از قاریان مشهور عصر خود به شمار می آمد. مرحوم استاد منشاوی از همان ابتدا به حفظ كامل قرآن پرداخته و از 9 سالگی به بعد در ماه مبارك رمضان شبها قرائت قرآن برگزار می نمود. این امر تا سنین جوانی استاد ادامه داشت. این در حالی بود كه پس از چندی با ورودش به رادیوی عربی مصر و پخش تلاوتهایش ، به شهرت او افزوده شد تا آنكه به عنوان یكی از اساتید و قاریان مشهور مصر معرفی شد.

او قاری بزرگی است كه در میان متأخران بی نظیر و در میان متقدّمین كم نظیر بوده است. او از مفاخر بزرگ جهان اسلام و مبتكر الحان گوناگون قرآنی به شمار می آید. سبك تلاوت ، صوت زیبا ، لحن گرم و حزین ، تلفظ صحیح و بیان قوی كلمات از مختصّات قرائت مرحوم منشاوی به شمار می آید كه با چیرگی و مهارت كامل و تسلّطی فوق العاده شنونده را به آیات الهی متوجه می سازد. او چنان تسلّطی به قرائات سبعه و عشره و راویان قاری دارد كه وی را به عنوان یكی از بهترین اساتید این فن در جهان اسلام مطرح نموده است، تا آنجا كه شهرتش را در جای جای جهان اسلام اذعان می دارند . مرحوم محمد صدیق منشاوی با تسلّطی كامل و سبكی خاص تمامی قرآن مجید را با قرائت ترتیل تلاوت كرده است و اكنون گنجینه ای از نوارهای

تحقیق و ترتیل این استاد در آرشیو رادیو قرآن موجود می باشد. تلاوت های این استاد همه هفته از رادیو قرآن  پخش می گردد. استاد به واسطه زندگی كوتاهش به كشورهای محدودی مسافرت كرده است. از آن جمله به سوریه، كویت و برخی از كشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس می توان اشاره كرد كه در مساجد مختلف این كشورها به تلاوت قرآن كریم پرداخته است.
سرانجام دست اجل از آستین تقدیر برون آمده، این بار نیز گلی از بوستان معطر قرآن را گلچین نمود و استاد منشاوی در سن 49 سالگی در سال 1348 هـ.ش. در شهر قاهره جان به جان آفرین تسلیم كرد و بدین طریق گرد غم و اندوه را در بر جبین عاشقان كلام دوست نشانید، هرچند كه امروز پس از گذشت سال ها آوای ملكوتی او زینت بخش محافل و مجالس قرآنی و پرورش دهنده استعدادهای نهفته در این مسیر است.

آرشیو مطالب
ایسنگاه صلواتی
چقدر حاضری برای امام زمان(عج)صلوات بفرستی؟

ایستگاه صلواتی ما

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

بازدید های جهانی وبلاگ ما

مترجم سایت

translator of site

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic