امروز :
ائمه اطهار

پاسخ این سوال که میپرسد : علایم ظهور حضرت مهدی چیست؟

علایم ظهور دو دسته است: حتمی و غیر حتمی. علایم غیر حتمی ممكن است رخ بدهد و ممكن است رخ ندهد. بنابراین می‌تواند امام زمان(ع) ظهور كند؛ در حالی كه علامت غیر حتمی رخ ندهد. در مورد نشانه‌های حتمی گفت و گویی بین محققان مطرح شده است. برخی از آنان معتقدند: نشانه‌های حتمی هرچند امكان وقوع آن بسیار زیاد است ولی مانند نشانه‌های غیر حتمی ممكن است واقع نشوند، ولی ظهور تحقق پیدا كند. بنابراین بر اساس این نظر باید همیشه منتظر بود و امر ظهور می‌تواند بدون نشانه‌ها رخ دهد. برخی دیگر معتقدند: نشانه‌های حتمی به یقین واقع می‌شوند. البته اینها می‌گویند: نشانه‌های حتمی معتبر و معروف پنج مورد است كه نزدیك ظهور رخ می‌دهد و انتظار ظهور شامل انتظار وقوع نشانه‌ها نیز هست. به علاوه اصل علامت حتمی است؛ ولی در زمان و جزئایت آن احتمال تغییر است؛ یعنی به جای آنكه صحیه در ماه رمضان رخ دهد، در زمان دیگر باشد. بنابراین حالت انتظار همیشه باید در انسان باشد. روز ظهور در برخی روایات شنبه نیز ذكر شده است. از این رو برخی ظهور را دارای مراحل می‌دانند.
باید توجه داشت كه چون امر ظهور، دارای ویژگی خاص بوده و احیانا مقدماتی نیز داشته باشد، باید حالت انتظار و پیدایش مقدمات آن همیشه در وجود انسان شعله ور باشد.
دوم. برای سربازی امام زمان(عج) توجه به چند اصل لازم است:
الف. معرفت نسبت به امام و اهداف و برنامه های او؛ یك سرباز امام باید بداند معنای صحیح امامت چیست و امام در نظام هستی در چه جایگاهی قرار دارد و نیز بداند كه هدف از قیام چیست.
ب. اعقتاد و باورها؛ سرباز و یاور حضرت علاوه بر ایمان قوی نسبت به خداوند و معارف دین باید دارای اعتقاد محكم به امام و اهداف او باشد و با همه وجود باور كند.
ج. عمل كردن به وظایف دینی و رعایت امور شرعی؛ كسی كه بخواهد از یاران امام زمان(عج) باشد، باید نسبت به وظایف شرعی اهتمام جدی داشته باشد. واجبات را انجام دهد به خصوص نماز را در اول وقت اقامه كند. محرمات را ترك كند، حدود دینی و حلال و حرام‌ها را به صورت دقیق رعایت كند.
د. دعا كردن و عهد بستن؛ كسی كه بخواهد در گروه یاران قرار گیرد، باید با دعا و توسل از خداوند بخواهد كه در او قابلیت سربازی امام زمان(عج) را با انجام وظایف دینی ایجاد كند. باید بكوشد با خواندن دعای عهد(كه بعد از دعای ندبه در كتاب مفاتیح الجنان آمده) هر روز با امام، عهد و پیمان خود را تجدید كند.
هـ. تخلق به اخلاق نیكو؛ كسی كه یاوری امام را خواستار است، باید صفات نیك را در خود زنده وصفات نا پسند را از خود دور كند. خوش اخلاق و خدمتگزار مردم باشد. طمع در دنیا نداشته باشد و دنبال جمع مال دنیوی نباشد. بكوشد اهل عبادت و زهد باشد. رضایت الهی را بخواهد و صبر در امور را پیشه كند.
آرشیو مطالب
ایسنگاه صلواتی
چقدر حاضری برای امام زمان(عج)صلوات بفرستی؟

ایستگاه صلواتی ما

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

بازدید های جهانی وبلاگ ما

مترجم سایت

translator of site

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات